неделя, 26 февруари 2017 г.

Кукери гонят злото от Средец (снимки)

Днес десетки млади мъже, пременени в кози кожи, обикалят, разделени на групи из Средец. По стара традиция в последната неделя на месец февруари в града се провеждат кукерските игри. 

Обличайки кози кожи, прикривайки лицето си със страшни маски и хванали в ръце калъчи, кукерите обикалят по домовете на местните, за да гонят злите духове. 

Домакините ги посрещат с трапеза, като в двора на всяка къща се играе традиционното кукерско хоро, което се води от стопанинът или стопанката на дома.






Днес е Сирни Заговезни. Ето какво трябва да направим


Празникът Сирница или Сирни Заговезни, последната неделя преди началото на великденския пост, е натоварен с особен смисъл в българския народен календар. Денят е известен още като Прошка, защото е прието тогава по-младите членове във всяко семейство да искат от по-възрастните прошка за волни и неволни провинения през изминалата година.
Така с изчистени от угризения души всички християни могат да започнат великия пост.
Седмицата между Месопустна неделя и Сирни Заговезни е по-специално време и в църковния календар. Тя е отделена от четиридесетницата на поста. През тези дни не се яде месо, но са разрешени всякакви други животински продукти – масло, яйца, мляко, сирене. Вечерта на Сирни заговезни празничната трапеза според обичая включва баница със сирене, риба, различни ястия с яйца и бяла халва с орехи. С тези храни се заговява, оттам идва и името на празника (от говея – постя, въздържам се).
Тези седем дни на прага между зимата и пролетта са време, в което вярващите трябва да се настроят за дългия великопостнически период. През тази седмица след литургия в църквата се четат поучителни наставления за въздържание и разумно отношение към всякакви земни удоволствия и изкушения. Изглежда за тези дни от календара църквата не е успяла да наложи изцяло своите норми и от предхристиянската древност на европейските народи нахлуват демоните на една неподправена и разгулна езическа веселост. Това е така не само у нас, но и в цялото европейско пространство.
У нас през тези дни моми и ергени се люлеят на люлки, по села и градове тръгват шумните кукерски шествия, палят се и се прескачат огромни огньове, въртят се горящи сламени факли и се хвърлят пламтящи стрели. Най-активни в тези обичаи обикновено са ергените и момите. Ритуалите за здраве и плодородие често са съпроводени с изричането на различни римувани пожелания и неприлични стихчета.
В Русия сиропустната седмица се нарича масленица и тогава обикновено се организират балагани – панаири на открито с люлки, въртелешки, фарсови театрални пиески, мечкари, фокусници, борби и т.н. Ядат се блини с масло и черен или червен хайвер, пие се като за последно и хората се отдават на дружно и неистово веселие. В миналото често се случвало тези разюздани всенародни веселби да вземат човешки жертви сред съсловието на богатите търговци, без да е ясно дали причина за това е огромното количество изпита водка или холестеролът в черния и червения хайвер.
В Западна Европа в седмицата преди поста обикновено са дните на карнавала, който от Средновековието се е утвърдил като основен форум за народната култура. Това е време за кратко освобождаване от установения от църквата и институциите ред. Тогава отпадат всички норми, условности и забрани, които в останалата част от годината определят ритъма и правилата на живота. Хора от различни социални групи и възрасти за няколко дни през годината стават равни и близки в един преобърнат свят, който сами пресъздават. По улиците тръгват пародийни шествия с шутове, маскирани като папи, епископи, крале, графове и представят различни, не всякога благопристойни житейски сцени. Всички танцуват и пеят. Цвърчат скари, на които се пекат наденици и всякакви меса, лее се вино и бира в изобилие.
Често разиграван ритуал е битката между Поста и Карнавала. Първият обикновено е представян като мършава старица, която държи сушена херинга, докато Карнавала е дебел и доволен, червендалест мъж, яхнал буре с вино или бира и окичен с наденици, пушени бутове и други лакомства. В края на празника обикновено над Карнавала бива устроен съд и след пародийната присъда следва пародийно погребение.
Нещо подобно се случва и с кукерския цар. След обредното „заораване“ и „засяване“ с впрегнати в рало кукери той бива символически убит от тях, за да възкръсне отново. Корените на този обичай етнолозите откриват в култа към Дионис от тракийската древност, а като цяло етнографската близост между пролетните празници у различните европейски народи се таи в техния общ индоевропейски произход.
Те всичките са братовчеди, независимо какво мислят по този въпрос европейските институции.
На Сирни Заговезни – неделята преди започването на строгите Великденски пости, се прави трапеза с животински продукти, но без месо.
На трапезата присъстват ястия, направени от сирене и яйца, от масло и мляко. Традицията повелява на този ден да се направи баница със сирене и да има бяла халва с ядки.
Халвата се ползва за обичая хамкане – връзва се за конец и всички поред се опитват да я лапнат, без да използват ръцете си.
Панирани хапки
Освен традиционната баница пригответе интересни ястия на основата на яйца и сирене, с които да изненадате приятно близките си. Великолепен ордьовър са шишчетата с пъдпъдъчи яйца. Необходими са ви двадесет пъдпъдъчи яйца, двадесет чери доматчета, три супени лъжици майонеза и малко за украса, половин чаена чаша цедено кисело мляко, сол и къри на вкус.
Тахан халва
Първо пригответе соса – загрейте кърито на сух тиган около минута на бавен огън. Добавете го в цеденото кисело мляко, добавете майонезата и солта, разбъркайте и оставете в хладилника за два часа.
Сирене с подправки
Сварете пъдпъдъчите яйца за пет минути. Охладете ги в студена вода, за да ги обелите по-лесно. Отрежете горната една трета от доматчетата, извадете с лъжичка месестата част, поръсете ги отвътре с малко сол и сложете червените шапчици върху яйцата.
Върху дървените шишчета нанижете по две гъбки от яйце с домат и украсете шапчиците на гъбките с точици от майонеза, за да са по-красиви.
Пригответе яйца със сметана. Необходими са ви четири кокоши яйца, половин чаена чаша сметана, една супена лъжица нарязан копър.
Сварете яйцата, нарежете ги на дебели кръгове, наредете ги в тавичка, посолете, залейте със сметаната и запечете за десет минути на фурна. Поръсете с копър.
Всички ще харесат панирани сиренца. Необходими са ви половин килограм сирене, две яйца, три супени лъжици газирана вода, три супени лъжици брашно, сол и черен пипер на вкус.
Сиренето се нарязва на кубчета или правоъгълници. Разбиват се яйцата с газираната вода и се добавя брашното. Тестото трябва да е като гъста сметана. Добавят се подправките.
Сиренето се потапя в панировката и се пържи до златисто в сгорещена мазнина. При желание се поръсва с подправки при сервиране.
Яйца, пълнени със спанак
Продукти: 10 яйца, 500 г спанак, 150 г кашкавал, 100 г краве масло, 200 мл прясно мляко, 1 с.л. брашно, сол, черен пипер.
Яйцата се сваряват и се обелват. Отрязва се капаче откъм острата част и внимателно се изважда жълтъкът. В подсолена вода се сварява спанакът, отцежда се, нарязва се на ситно и се смесва със стритите жълтъци, настъргания кашкавал и черен пипер. Със сместа се пълнят яйцата, захлупват се с капачетата и се нареждат в тавичка, намазана с масло. Останалата плънка се смесва с прясното мляко и брашното и се разлива между яйцата. Върху всяко яйце се поставя бучка масло. Ястието се запича за около десет минути в силна фурна.
Кюфтета от яйца
Продукти: 10 яйца, 300 г кашкавал, 1 връзка магданоз, 200 г сухар, сол, черен пипер, растително масло за пържене.
Яйцата се разбиват и към тях се прибавят ситно смленият сухар, настърганият кашкавал, ситно нарязаният магданоз, сол и черен пипер. Сместа се разбърква добре. Със супена лъжица се сипва по малко от сместа в сгорещената мазнина и се изпържват кюфтета. Поднасят се с доматен сос или салата.
Източник: ТУК

петък, 24 февруари 2017 г.

Родители притеснени след вчерашния инцидент с автобус

Родителите на ученици от Средец, учещи в бургаските училища, са силно притеснени за здравето и живота на децата си. Поводът е вчерашният инцидент с автобуса, който аварира в района на Дебелт. 

Учениците са видели,  че от предната част излиза гъст черен дим, но самият автобус  не е опожарен, а като причина за случилото се обявиха  техническа неизправност в двигателната уредба. Притеснените деца веднага се обадили на родителите си, някои от които подали сигнал за пожар, а други тръгнали към тях.Шофьорът отрича да е имало пушек.

За щастие няма пострадали, но страхът все още властва у родителите.

Ето кои ще се борят за шеф на болницата в Средец

снимка: архив
Община Средец публикува списъка на допуснатите кандидати до третия етап на конкурса за избор на упраител на "МБАЛ - Средец" ЕООД.  Конкурсът е обявен съгласно решение на местния парламент. 

Това са д-р Ивайло Цанев Цанев и Д-р Чавдар Христов Карабаджаков. Събеседването ще се проведе днес, 24.02.2017 год. в 11,30 часа в залата на Общински съвет на Средец.

четвъртък, 23 февруари 2017 г.

И шефката на пенсионерите в Средец в битката за парламента

Председателката на Клуба на пенсионера в Средец е сред кандидатите за народни представители на предстоящите парламентарни избори, видя Sredets News. Величка Тодорова е издигната от коалиця "Обединени патриоти".

Тя е под номер 14 в коалицонната листа, но в последните години това не е от особено значение, тъй като в парламента влиза кандидадът, получил най-много преференциални гласове.

вторник, 21 февруари 2017 г.

Министерството на отбраната даде Военния клуб на общината

Община Средец получи сградата на бившия Военен клуб, който се намира на улица "Димитър Благоев" в града. Вторият кабинет на Бойко Борисов реши на последното си заседание да прехвърли собствеността на Общината. 

Помещенията ще се използват за изпълнението на културни прояви, военно-патриотична дейност и създаването на музейна сбирка. До решението на Министерски съвет се стигна, след като на 5-и юли 2016 година в деловодството на Министерството на отбраната бе входирано искане, подписано от 3 500 жители на община Средец. 

В него те настояват сградата на Военния клуб да бъде прехвърлена безвъзмездно от военното ведомство на Общината.