Обещаното от Бойко Борисов поевтиняване на тока с 8% няма да се случи, стана ясно в сряда, когато той хвърли оставката на правителството. Ръководството на ДКЕВР запази красноречиво мълчание в отговор на репортерски въпроси може да се ангажират с преразглеждане на цените на електроенергията, за да решат дали и с колко да ги намалят след осем дни.
В последен и както се оказа безуспешен опит да потуши протестите, Борисов обяви на пресконференция във вторник, че цената тока може да се свали с 8 процента още от 1 март, ако ДКЕВР разреши. Часове след това министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев обясни, че това може да стане с извеждане на електроенергията от скъпите въглищни централи от микса за бита и с намаляване на разходите на НЕК и “Електроенергийния системен оператор“ (ЕСО).
По неофициално информация на Mediapool тези изявления са били последвани от светкавична реакция от страна на банките-кредиторки. Националната електрическа компания (НЕК) им дължи 500 млн. евро, за които в момента се водят преговори за преструктурирането им заради отделянето на преносната мрежа от НЕК в Електроенергийния системен оператор (ЕСО), тъй като тя е залог по заемите. Банките са писали на НЕК и компанията майка “Български енергиен холдинг“ (БЕХ), че ако се намалят приходите на двете дружества, ще бъдат спрени преговорите по преструктурирането на кредитите, което на практика ще стопира разделянето на НЕК и ЕСО. А Брюксел вече обяви, че ще заведе дело срещу България заради забавените правила за свободна търговия с ток и газ.
Разделянето на НЕК и ЕСО също е част от европейските изисквания за свободен пазар и макар министър Добрев да отрича, че това има нещо общо с наказателната процедура на ЕК, на практика докато ЕСО не стане отделно дружество, страната ни не може да претендира, че спазва Третия енергиен либерализационен пакет на ЕС.
От НЕК казаха, че при тях няма такива писма, а от БЕХ още не са отговорили на въпросите на Mediapool дали са получили такова предупреждение. Логично обаче е, че ако се намалят приходите на двете компании вследствие на понижените цени на тока, те трудно ще могат да изпълняват плащанията по заемите.
В същото време през май 2013 г. е падежът на синдикирания кредит от БНП-Париба от 250 млн. евро, по който миналата година бяха платени 55 млн. евро, а останалите 195 млн. отложени.
Това е охладило ентусиазма за скоростно сваляне на цената на тока, което бе косвено потвърдено и от мълчанието на шефовете на ДКЕВР по време на пресконференция в сряда, когато бяха запитани как технологично ще намалят цените на тока от 1 март. След конфузно споглеждане между членовете на комисията, изпълняващият длъжността председател Юлиана Иванова подхвана познатия рефрен, че се работи за търсене на такива механизми. Тя също така каза, че премиерът Борисов не й се бил обаждал да каже, че трябва да се намали цената на тока.